با سلام. در بخش سیزدهم از آموزش پایتون، به بیان شرط if پرداختیم. در این جلسه به آموزش پایتون – حلقه while می پردازیم. در برنامه نویسی حلقه ها برای انجام روندهای تکراری استفاده می شوند. در ادامه با ما همراه باشید.

پایتون دو نوع حلقه دارد:

حلقه while

حلقه for


آموزش پایتون – حلقه While


حلقه while

با استفاده از این حلقه می توانیم مجموعه ای از جملات را تا زمانی که شرطی برقرار باشد تکرار کنیم. به مثال زیر دقت کنید.

ساختار حلقه while

در این مثال تا زمانی که i کوچکتر از ۶ باشد، چاپ می شود. پس از آن i یک واحد افزایش می یابد. ساختار تمامی حلقه های while مشابه این مثال است. به شیوه خاص نگارش آن دقت کنید. این حلقه به یک شمارنده نیاز دارد که در این مثال i است. دقت کنید که i باید قبل از حلقه تعریف شود. پس از آن شرط توقف بررسی می شود. اگر شرط صادق باشد دستور اجرا می شود.


آموزش پایتون – حلقه While


جمله break

با استفاده از جمله break، می توانیم حلقه را متوقف کنیم حتی اگر شرط آن درست باشد. دقت کنید که برای این کار حتما به شرط if نیاز است. به مثال زیر دقت کنید.

حلقه while و جمله break

در این مثال، اگر i کوچکتر از ۶ باشد، دستور باید اجرا شود. اما چون در شرط if برای i=3 دستور break داده شده است، حلقه کلا متوقف می شود.


آموزش پایتون – حلقه While


جمله continue

با استفاده از جمله continue می توانیم تکرار فعلی حلقه را متوقف کرده و به تکرار بعد برویم. برای اینکار نیز به شرط if نیاز داریم. به مثال زیر دقت کنید.

حلقه while و جمله continue

در این مثال، اگر i کوچکتر از ۶ باشد، دستور باید اجرا شود. اما چون در شرط if برای i=3 دستور continue داده شده است، برای این تکرار اتفاقی نیفتاده و به تکرار چهارم می رود.

منبع: w3schools.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *