GIS

با سلام. در این نوشته درباره دوره آموزش GIS که در Matlabing منتشر خواهد شد صحبت خواهیم کرد. ابتدا به تعریف GIS و مفاهیم پایه آن خواهیم پرداخت. سپس برنامه آموزشی که قصد اجرای آن را داریم، مرفی خواهیم کرد. در نوشته های بعدی آموزش GIS را آغاز خواهیم نمود. در این آموزش ها GIS را از دیدگاه مفهومی، محاسباتی، کاربردی و عملیاتی بررسی خواهیم کرد. برای این منظور از منابع مختلف اعم از کتب، مقالات یا وب سایت ها استفاده خواهیم کرد. با ما همراه باشید. در ادامه خواهیم خواند:

چرا باید GIS را بشناسیم؟

امروزه کارایی GIS در مدیریت مسائل مختلف به اثبات رسیده است. از سازمان های دولتی تا خصوصی همه وابسته به GIS هستند. سازمان های مختلف نیاز بیشتری به نیروی انسانی متخصص در این زمینه دارند. این درحالی است که بسیاری از کسانی که در ابتدای مسیر هستند و اخیرا در رشته GIS فعالیت می کنند، نظیر دانشجویان جدیدالورود در مقطع کارشناسی ارشد GIS، از چیستی، کاربردها و ملزومات آن آگاهی ندارند. بنابراین شناخت نظری و عملی GIS امری بسیار ضروری است. 

GIS چیست؟

GIS یک سیستم اطلاعاتی و رایانه مبنا است. یعنی چه؟

  1. GIS سیستم اطلاعاتی است یعنی مجموعه ای از افراد، داده ها و دستگاه ها برای مدیریت اطلاعات است.
  2. GIS رایانه مبنا است. یعنی بدون رایانه وجود ندارد. 

GIS برای اخذ، مدلسازی ، ذخیره، بازیابی ، به اشتراک گذاری، تغییر، تحلیل و نمایش داده های مکان مرجع استفاده می شود.

داده مکان مرجع: داده هایی که توصیف (انواع توصیفات نظیر شیب، نوع پوشش گیاهی، جمعیت، نوع کاربری و …) مکان مشخصی از زمین (در یک مختصات منحصر به فرد) هستند. مانند تصاویر هوایی و ماهواره ای و داده های DEM.

از این پس تعریف GIS را به صورت لغوی می دانیم.

مفهوم GIS – طرح کلی

GIS چند لایه دارد. هرگاه بخواهیم معماری GIS را تشریح کنیم باید این لایه ها را نام ببریم.

  • لایه اول و شاید مهم ترین لایه و سنگ بنای سایر لایه ها پایگاه داده است.
  • لایه دوم ذخیره و بازیابی – تغییر، تجزیه و تحلیل. ذخیره داده ها در پایگاه داده و استخراج اطلاعات مورد نیاز از پایگاه داده. تغییر داده های موجود یا انجام تحلیل های مختلف روی داده ها.
  • لایه سوم مدلسازی. بیانی برای پیاده سازی GIS است. همه موارد لازم اعم از خرید و آماده سازی سخت افزار تا برنامه نویسی در این لایه قرار می گیرد. این لایه پاسخ به این سوال است، از کجا شروع کنیم و به کجا برسیم؟

اضافه بر این لایه ها GIS چهار قسمت دیگر نیز دارد.

  • قسمت اول وارد کردن داده ها از دنیای واقعی به مدلسازی انجام شده. این داده ها می توانند از تصاویر ماهواره ای، تصاویر هوایی یا نقشه برداری زمینی اخذ شوند. 
  • قسمت دوم خروجی گرفتن نتایج به صورت بصری و رقومی. همه قدرت GIS به ارائه نتایج در قالب نقشه ها و اطلاعات عددی و توصیفی به صورت همزمان است.
  • قسمت سوم کاربران. همه کسانی که با GIS سر و کار دارند اعم از کسانی که GIS را می سازند یا از آن استفاده می کنند.
  • قسمت چهارم اشتراک گذاری داده ها و نتایج. به عنوان مثال از طریق وب. انتقال داده ها و اطلاعات از یک سیستم GIS به سیستم GIS دیگر.
لایه های GIS

مولفه های GIS

داده ها

GIS انواع داده های مکان مرجع را به عنوان ورودی اخذ می کند. مهمترین همه تحلیل های GIS روی داده ها انجام می شود. GIS بدون داده معنایی ندارد.

روش ها

روش ها، مبانی نظری، الگوریتم ها و تحلیل هایی که روی داده ها اعمال می شود، همچنین روش های مختلف مدل سازی و پیاده سازی این موارد یکی از مهم ترین اجزا GIS است.

نرم افزار

نرم افزارها

نرم افزار هایی که برای پیاده سازی طرح کلی استفاده یا ساخته می شوند، جرء لاینفک GIS است.

سخت افزارها

سخت افزارهایی مختلف اعم از رایانه ها، گوشی های موبایل و سرورها که بستر پیاده سازی روش ها و استفاده از نرم افزار های طراحی شده هستند جزء دیگر GIS هستند.

کاربران

کاربران - مردم

مردمی که با GIS در ارتباط هستند، اعم از توسعه دهندگان یا کاربران سیستم های طراحی شده، مهمترین جزء یک GIS هستند.

کلیدواژه

تا به اینجا با مبانی GIS آشنا شدیم. از این پس با کلیدواژه های زیر سر و کار داریم. بنابراین در ادامه به تعریف آنها می پردازیم.

داده مکانی

پایگاه داده

اعمال روی داده ها

داده مکانی

قبلا داده های مکان مرجع یا داده مکانی را تعریف کردیم. اکنون می خواهیم ببینیم در واقعیت و به طور عملی مفهوم داده مکانی چطور استفاده می شود. همانطور که می دانید، در نقشه برداری سه نوع عارضه داریم:

نقطه - point

عوارضی مانند درختان یا تیر چراغ برق

خط - polyline

عوارضی مثل رودها یا جاده ها

پلیگون - polygon

عوارضی مثل زمین های زراعی، ساختمان ها یا دریاچه ها

نکته: اینکه یک عارضه در یک نقشه به چه صورت نمایش داده شود به ماهیت عارضه و مقیاس نقشه بستگی دارد. مثلا محدوده شهرها در نقشه های بزرگ مقیاس عارضه سطحی یا پلیگون و در نقشه های کوچک مقیاس عارضه نقطه ای هستند.

برای تبدیل و مدلسازی این عوارض به صورتی که توسط نرم افزارهای مکانی قابل پردازش باشند دو رویکرد وجود دارد.

رویکرد اول از این ایده پیروی می کند:

زمن را با یک تور می پوشانیم. بنابراین هر خانه از این تور موقعیتی را روی زمین پوشش می دهد. لذا پارامتر مکان انتقال پیدا می کند. حال به هر خانه درجه ای از ویژگی دلخواه خود را نسبت می دهیم. مثلا اگر ویژگی مورد نظر ارتفاع باشد، به هر خانه یک عدد به عنوان ارتفاع نسبت خواهیم داد. این رویکرد به رویکرد رستری یا شبکه ای یا سلولی مشهور است.

رویکرد دوم این ایده را دنبال می کند:

به هر عارضه روی زمین یک شی است. این شی یا نقطه است، یا خط یا پلیگون. همه این اشیا از نقاط ساخته شده اند. پس برای انتقال موقعیت هر شی موقعیت مکانی نقاط آن ثبت می شود.  حال به این شی هر تعداد ویژگی مورد نظر نسبت داده می شود، مثل جنس یا مالک. این رویکرد به ساختار برداری شناخته می شود.

تفاوت مدل سازی ساختار رستری و برداری در شکل زیر نشان داده شده است.

تمرین: درباره تفاوت های این دو ساختار داده تحقیق کنید.

ساختار داده در GIS

برای ذخیره سازی و استفاده این ساختار ها در رایانه ها، فرمت های داده مختلفی وجود دارد که متناسب با آن ساختار طراحی شده اند. مهم ترین این فرمت ها عبارتند از:

فرمت داده های رستری

فرمت داده های برداری

پایگاه داده

پایگاه داده

رویکرد فرمت داده برداری یا رستری یک مزیت مهم دارد: سهولت ساخت، ذخیره سازی و استفاده. اما چند ایراد اساسی دارد: سخت بودن به اشتراک گذاری و سخت بودن مدیریت یکارچگی داده ها. پایگاه داده این معایب را بر طرف می کند. پایگاه داده رویکردی متفاوت برای ذخیره سازی داده ها است. در پایگاه داده نیز هر عارضه مکانی یک شی است. به این اشیا ویژگی هایی نسبت داده می شود. این اشیا درون جداول نگهداری می شوند. بنابراین پایگاه داده چیزی جز مجموعه ای از جداول که هر کدام حاوی اطلاعاتی از عوارض هستند، نیست. به طور کلی پایگاه داده دو قسمت دارد. قسمتی برای ذخیره داده ها و قسمتی برای مدیریت پایگاه داده. اینکه قسمت مدیریت چه وظایفی دارد بعدا به تشریح بیان خواهد شد. بنابراین پایگاه داده یک نرم افزار است که روی سیستم نصب شده و داده ها در آن ذخیره می شوند. پایگاه داده ها از جنبه های مختلف دسته می شوند که در ادامه بیان می شود.

پایگاه داده از دیدگاه مکانی

پایگاه داده ها به لحاظ پشتیبانی از داده های مکانی به دو نوع مکانی و غیر مکانی طبقه بندی می شوند. به عبارتی اگر پایگاه داده قادر به ذخیره سازی مختصات مکانی و ارائه توابع مربوط به آن باشد مکانی است. oracle به تنهایی و PostgreSQL با افزونه PostGIS جزء پایگاه داده های مکانی هستند.

postgresql     oracle

پایگاه داده از دیدگاه مدل پیاده سازی

پایگاه داده ها به لحاظ مدلی که بر اساس آنها پیاده سازی و ساخته می شوند به سه نوع رابطه ای، شی گرا و رابطه ای -شی گرا طبقه بندی می شوند. مدل رابطه ای مجموعه ای از رابطه های جدولی است. در واقع در این مدل جدول ها حکم روابط را دارند. در این مدل روابط تعیین می شوند سپس ویژگی ها بر مبنای آن دسته بندی می شوند (درون رابطه قرار می گیرند یا نه). مدل شی گرا از نظریه شی گرایی پیروی می کند. در این نظریه کلاس ها و اشیا تعریف می شوند سپس برای هر یک ویژگی ها و روش هایی مشخص می شود. بنابراین یک شی ممکن است روابط متنوعی داشته باشد. البته لازم به ذکر است که در هر دو نوع پایگاه داده رابطه ای و شی گرا، داده ها درون جداول ذخیره می شوند و نباید نحوه ذخیره سازی با مدل پایگاه داده اشتباه گرفته شود. نوع سوم پایگاه داده ترکیبی از ویژگی های دو نوع دیگر را دارد و امروزه اغلب ایگاه داده ها بر مبنای این مدل هستند. البته انواع دیگری از پایگاه داده نیز وجود دارد که در اینجا اشاره ای نمی شود.

پایگاه داده از دیدگاه دسترسی به نرم افزار مدیریت پایگاه داده

پایگاه داده ها چیزی به جز نرم افزار های نصبی نیستند. این نرم افزارها توسط گروه های مختلف ساخته می شوند. برخی از پایگاه داده ها نظیر Oracle توسط شرکت های خصوصی ساخته شده و برای استفاده از آنها باید مجوز خریداری شود. برخی دیگر مانند PostgreSQL توسط گروه های متخصص با اهداف عام المنفعه ساخته شده که توسط عموم قابل استفاده است. بنابراین پایگاه داده ها از این نظر به دو نوع تجاری و متن باز تقسیم می شوند. البته این نوع تقسیم بندی میان همه نرم افزار های موجود شایع است.

اعمال روی داده ها

 همانطور که گفتیم پایگاه داده رکن اصلی یک GIS است. داده های مکانی درون پایگاه داده های مکانی نگهداری می شوند. در قسمت طرح کلی GIS راجب لایه ها و قسمت های مختلف آن صحبت کردیم. حالا فرض کنید یک پایگاه داده مکانی داریم. قدم بعدی چیست؟ فرض کنید برای صنف بنگاه های املاک یک سیستم GIS شامل یک پایگاه داده راه اندازی کرده ایم. کاربر ما، مشاورین املاک هستند. این کاربران باید بتوانند اطلاعات املاک مختلف را جمع آوری کنند. پس قدم اول اخذ داده است. مشاورین املاک می توانند اطلاعات املاک را به روش های مختلف جمع آوری کنند. این اطلاعات باید در جایی نگهداری شود. پس قدم بعدی ذخیره داده  است. بنابراین اگر کاربر ما بتواند داده های خود را با فرمتی درست جمع آوری کرده و به روشی درون پایگاه داده ما ذخیره کند، مرحله اول انجام شده است. دقت کنید، خیلی از پروژه های GIS به همین دو قدم خلاصه می شود. جمع آوری داده (از طریق نقشه برداری، فتوگرامتری و …) و ذخیره در پایگاه داده (GIS Ready و  Data Inserting) سیستم GIS. ممکن است کاربر از شما به عنوان یک متخصص GIS هر کدام از این مراحل را بخواهد (فراموش نکنیم یشنیاز، راه اندازی GIS و پایگاه داده بود). حالا مشاور املاک ما اطلاعات املاک را دارد. فرض کنید این اطلاعات شامل مختصات گوشه های ملک، نام مالک و کاربری است. حالا مشاور املاک ما برای به دنبال املاکی است که کاربری تجاری دارند. پس باید درون پایگاه داده به دنبال آن باشد. این قابلیت بازیابی داده نام دارد که شامل جستجو یا Query گرفتن است. پس این قدم بعدی است. حالا فرض کنید کاربر به دنبال املاکی است که مساحت بیشتر از 250 متر مربع دارند. مساحت درون پایگاه داده ذخیره نشده است. اما می توان با استفاده از قاعده هرون از روی مختصات آن را محاسبه کرد. بنابراین پیش از بازیابی نیاز به تحلیل داده داریم. این همان قدم چهارم است. در هنگام جستجو کاربر متوجه می شود نام مالک اشتباه درج شده است بنابراین باید آن را اصلاح کنید . تغییر داده انجام دهد. این همان قدم پنجم است. مرحله دوم هم به پایان رسید. قدم بعدی مشاهده خروجی هاست. کاربر می تواند به دو شکل خروجی مورد نظر خود را ببیند. اگر بخواهد فقط از تعداد و کیفیت مشتریان خود آگاه شود، اطلاعات لازم را پس از بازیابی در قالب یک جدول می بیند. اگر بخواهد ملکی را برای مشتری تشریح کند، می تواند املاک را روسی یک نقشه نشان دهد. این همان نمایش داده است. این هم مرحله سوم. مرحله چهارم و قدم آخر به اشتراک گذاری داده است. مثلا اگر مشاور املاک ما بخواهد اطلاعات خود را دراختیار یک مشاور املاک دیگر قرار دهد.

دقت کنید، شما به عنوان یک متخصص GIS باید توانایی پیاده سازی یک سیستم GIS با قابلیت انجام اعمال فوق را داشته باشید.

قابلیت های GIS

اگر بر مبنای هر آنچه که گفتیم یک سیستم GIS ایجاد کنیم، چه استفاده هایی می توانیم داشته باشیم. در واقع در چه کاربردهایی را می توان از این GIS بهره برد؟ در ادامه برخی از کاربردهای GIS ذکر شده است.

گردشگری

1- سیستم اطلاعات گردشگری

می توان اطلاعات مختلف را از منابع مختلف جمع آوری کرد و در قالب یک نرم افزار ارائه داد. گردشگران می توانند لایه های اطلاعاتی مختلف مانند رستوران ها، مزه ها و ... را ببینند و درباره سفر خود تصمیم بگیرند. این کار نوعی از قابلیت مدیریت منابع است. وب سایت نقشه تهران مثالی از این قابلیت است.Tehran map 

2- مسیر گردشگری

می توان گردشگران را در یافتن مسیر راهنمایی نمود. به عنوان مثال پیدا کردن مسیری از محل اقامت تا یک رستوران به گونه ای که در مسیر از موزه ها بازدید نمایند. این کار نوعی از قابلیت تحلیل شبکه است. مسیر ارائه شده توسط Google Maps نمونه ای از این کاربرد است.

مسیر گردشگری


 

ناوبری

3- ناوبری در شهر

برای هدایت افراد از مبدا به مقصد به مسیریابی و ناوبری نیاز است. برای این کار از منابع مختلف اطلاعاتی استفاده می کنیم. مثلا اطلاعات ترافیکی را از اداره حمل و نقل ترافیک و اطلاعات راه ها را از راه و شهرسازی می گیریم. این کار نوعی از قابلیت توزیع داده است. اپلیکیشن های نشان، بلد یا Waze نمونه ای از این کاربرد هستند.

ناوبری ناوبری

 

نشست معدن

4- نشست معدن

می توان با تحلیل لایه های مختلف اطلاعاتی نظیر توپوگرافی، جنس خاک، میزان آب های زیر زمینی و ... پدیده های مختلف مانند نشست معادن را بررسی کرد. این قابلیت تحلیل زمین است.

نشست معدن

 

مکانیابی

5- مکانیابی مدرسه

می توان با تجمیع همه لایه های اطلاعاتی مثل فاصله از راه ها، قیمت املاک، کاربری اراضی، مساحت املاک و ... مناسب ترین مکان برای احداث مدرسه یا بیمارستان را پیدا کرد. این قابلیت تحلیل مکانیابی است.

مکانیابی

زمان و مکان

6- اطلاعات مکانی و زمانی

می توان تغییرات مکانی عوارض و زمین را در طول زمان مشاهده، محاسبه و بررسی کرد. این قابلیت تحلیل اطلاعات مکانی و زمانی است. مثالی از این کاربرد قابلیت نرم افزار Google Earth در نشان داده نقشه زمین در زمان ها و تاریخ های مختلف است.

اطلاعات مکانی و زمانی

اطلاعات مکانی و زمانی

پیاده سازی GIS

با قابلیت های GIS آشنا شدیم. چطور می توانیم از این قابلیت ها استفاده یا آنها را پیاده سازی کنیم؟ سه راه برای پیاده سازی یک GIS وجود دارد:

desktop GIS

1- Desktop GIS

ساخت نرم افزارهای کامپیوتری برای نصب روی رایانه های شخصی برای استفاده کاربران اولین شیوه پیاده سازی و استفاده از GIS است. با وجود دو نرم افزار کلیدی ArcGIS و QGIS معمولا دیگر اقدام به ساخت نرم افزار جدید نمی شود. بیشتر به توسعه این دو نرم افزار برای کاربردهای شخصی پرداخته می شود. یادگیری این نرم افزارها و نحوه توسعه آنها به عنوان قدم اول و مبنای سایر مراحل به متخصصین GIS توصیه می شود.

به نظر شما مزایا و معایب این نوع پیاده سازی چیست؟

web GIS

2- Web GIS

پیاده سازی GIS به شیوه اول قابلیت های زیادی دارد. امکان انجام تحلیل های مختلف حتی تحلیل های سنگین و حجیم مهمترین مزیت آن است. به طور کلی کارایی Desktop GIS به تخصص کاربر و قدرت پردازش رایانه بستگی دارد. بنابراین مهمترین نقطه ضعف آن نیز همین است. به طور کلی مزایا و معایب روش اول عبارتند از:

مزایا

باید از نیروی متخصص استفاده شود پس می توان از مهارت آنها استفاده کرد.

قدرت رایانه باعث کارایی می شود.

رشد نرم افزارها سریع اتفاق می افتد.

معایب

نرم افزار برای استفاده نیاز به نیروی متخصص دارد. نیروی متخصص هزینه بالایی دارد.

نصب نرم افزار در هر رایانه به هزینه خرید نیاز دارد.

نرم افزار قدرتمند سخت افزار بهتری می خواهد پس هزینه بر است.

نرم افزار تخصصی است. پس پیچیدگی دارد. لذا هر کسی نمی تواند از آن استفاده کند.

تربیت نیروی متخصص برای استفاده از نرم افزار زمان بر است و هزینه دارد.

دسترسی به انواع داده به صورت محلی امکان پذیر است. یعنی فقط می توان از داده های روی رایانه خود استفاده کرد.

نرم افزار به سیستم عامل وابسته است. هر سیستم عامل نرم افزار مربوط به خود را می خواهد.

بنابراین رویکرد WebGIS مطرح شد. در این شیوه به جای نصب نرم افزار در هر رایانه، یک نرم افزار در یک رایانه قدرتمند، که سرویس دهنده نام دارد، نصب می شود. سایر رایانه ها یا کاربران بدون نیاز به نرم افزار و تنها با استفاده از مرورگر رایانه شخصی می توانند به خدمات سرویس دهنده دسترسی داشته باشند. بنابراین می توان به صورت شبکه محلی یا از طریق اینترنت به سرویس دهنده و سیستم GIS متصل شد. امروزه این رویکرد رایج شده است و خدمات مکانی مختلفی بر مبنای آن ارائه می شود. شاید برخی از پر استفاده ترین و معروف ترین آنها سرویس های Snapp food، Google Maps، USGS و Open Street Map باشد.

بنابراین به طور خلاصه:

Web GIS یعنی استفاده از نقشه ها و اطلاعات مکانی و توصیفی با شرایط زیر :

از هر جا

در کمترین زمان

بدون نیاز به نصب نرم افزار مشخص

به صورت آنلاین

3- Mobile GIS

پیاده سازی GIS به شیوه دوم نیز قابلیت های زیادی دارد. اما معایب زیر در آن وجود دارد:

هزینه راه اندازی اولیه یک WebGIS نسبتا زیاد است.

برای استفاده از آن به شبکه نیاز است. خواه شبکه اینترنت یا شبکه محلی.

رشد سامانه های WebGIS معمولا کندتر است.

پس از WebGIS با یشرفت فناوری های گوشی همراه و گجت های هوشمند، نسل سوم GIS ظهور کرد. Mobile GIS. به زبان ساده، Mobile GIS یعنی استفاده از مزایای GIS در هر مکان و از طریق هر دستگاهی که می تواند گوشی هوشمند تلفن همراه، تبلت، ساعت هوشمند، خودرو و یا هر دستگاه متحرک دیگری باشد. پس به صورت مختصر، سامانه اطلاعات جغرافیایی تحت موبایل یا Mobile GIS، یعنی استفاده از نقشه ها و اطلاعات مکانی و توصیفی با شرایط زیر:

از هر جا

در کمترین زمان

بر روی هر دستگاه

به صورت آنلاین و آفلاین

این نوع پیاده سازی مزایا و معایب زیر را دارد:

مزایا

سهولت استفاده و دستیابی به این نوع از GIS بیشتر است. فقط نیاز به گوشی همراه دارید.

کاربر نیازی به آموزش خاصی ندارد.

می تتوان از نقشه های آفلاین یعنی بدون نیاز به اینترنت استفاده کرد.

می توان همزمان از GPS استفاده کرد.

می توان برای کارهای میدانی استفاده کرد.

می توان از داده های آنلاین هم استفاده کرد.

معایب

دستیابی به دقت بالا برای GPS گوشی های همراه ممکن نیست یا هزینه بر است.

نقشه های آفلاین کارایی حافظه گوشی همراه را کم خواهد کرد.

کیفیت نیازمند زیر ساخت ارتباطی قدرتمند است.

توان پردازشی کمتر سیستم های گوشی همراه و تبلت نسبت به سیستم های رایانه ای که منجر به محدودیت حجم یا سرعت تحلیل ها خواهد شد.

Waze و Snapp نمونه ای از این نوع GIS هستند.

هدف Matlabing چیست؟

درباره اهمیت GIS، مفهوم، کاربردها و نحوه پیاده سازی GIS صحبت کردیم. حالا می دانیم اگر متخصص GIS هستیم باید نحوه پیاده سازی GIS، کاربردهای GIS و تحلیل های آن را بدانیم. پس هدف Matlabing آموزش آسان، هدف دار و مرحله له مرحله آن ها است. برای این موارد آموزش های مختلف وجود دارد. این آموزش ها کلی هستند یا بسیار زمانبرند. بسیاری از آنها هم فلسفه مشخصی برای آموزش خود ندارند. مثلا اگر ابزاری آموزش می دهند، کاربرد عملی آن را بازگو نمی کنند. هدف ما آموزش مرحله به مرحله در قالب حل مسائل عملی است مگر در مواردی که آموزش تئوری لازم باشد. سعی داریم بدون جستجوی منابع متعدد، بهترین منبع را در اختیار داشته باشید.

برنامه آموزشی Matlabing چیست؟

.

دوره آموزش ArcGIS

1- آموزش نرم افزار  ArcGIS

 به عنوان مهم ترین نرم افزار تخصصی GIS که قابلیت های فراوانی دارد. یادگیری این نرم افزار قدم اول است.

آموزش Matlab

2- آموزش برنامه نویسی در Matlab

 به عنوان یکی از مهمترین نرم افزارهای تخصصی برای انجام محاسبات. آموزش مفهوم برنامه نویسی و پیاده سازی الگوریتم ها در این نرم افزار بسیار آسان است. ضمن این که بسیاری از پروژه ها بر مبنای قابلیت آن انجام می شوند.

oracle

3- آموزش پایگاه داده به عنوان مبنای اصلی GIS

در این مرحله SQL و Oracle را به شما آموزش خواهیم داد.

4- آموزش توسعه سیستم های WebGIS

 برای این منظور به پایگاه داده، برنامه نویسی سمت سرور و کلاینت نیاز دارید. نگران نباشید همه آن ها را به موقع و به صورت هدفمند آموزش خواهید دید.

5- آموزش توسعه سیستم های Mobile GIS

 باید ساخت نرم افزار های گوشی های همراه را آموزش ببینید.

What is GIS

6- آموزش مهمترین مفاهیم مورد نیاز برای آموزش موارد قبلی در حین آموزش های جاری

در حین آموزش های عملی باید مفاهیم نظری را نیز به صورت کاربردی و ماندگار آموزش ببینید تا فلسفه علمی آموزش ها را درک کنید. نگران نباشید این آموزش ها مانند دروس دانشگاهی خسته کننده و حجیم نخواهند بود.

آموزش پایتون

7- آموزش توسعه ArcGIS یا QGIS

ArcGIS و QGIS بسیار قدرتمند هستند. اما گاهی نیاز است به صورت شخصی و برای کاربردهای خاصی شخصی سازی شوند یا توسعه یابند. برای اینکار باید پایتون بلد باشید. برای همین پایتون را به صورت سطح به سطح آموزش خواهید دید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *